תאונות דרכים

 • חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (1975) נועד להסדיר את הפיצויים המגיעים לנפגעים מתאונת דרכים. החוק מגדיר מהי תאונת דרכים, מי זכאי לפיצוי ועל מי מוטל החיוב לשלם, דרך החישוב של הפיצויים וכדומה. עקרונית, תאונה שארעה עקב נסיעה ברכב או החנייתו, כניסה אליו או ירידה ממנו- תיחשב כתאונת דרכים, וכן, במרבית המקרים, תאונה שבה נפגע אדם בשל טיפול ברכב, או שנפגע ממטען שנשא הרכב והתנתק ממנו. עם זאת, תאונת רכב מתרחשת רק כאשר מעורב בה כלי רכב מנועי, כך שתאונה דרכים בין כסא גלגלים וקורקינט לדוג' לא בהכרח תעניק פיצוי. מקרי הגבול דקים, ורצוי לכן לפנות לייעוץ משפטי.

  החוק נוהג במשטר של אחריות מוחלטת, דהיינו, אין כל משמעות למידת האשם בתאונה של הולך הרגל, הנוסע או הנהג, שכן כל נפגע זכאי לפיצוי מחברות הביטוח של הנהג וכן מהמוסד לביטוח לאומי. בנוסף, המדינה הקימה את הקרן לפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (קרנית), שמטרתה לפצות נפגעים שאין להם ממי להיפרע- תאונות פגע וברח, ונהגי חסרי ביטוח למשל. אף על פי כן, חברות הביטוח ומוסד לביטוח לאומי, מעכבות את תשלום הפיצויים פעמים רבות, ואף פעולות במישור המשפטי על מנת להפחיתו או להתחמק ממנו כליל. לכן, החשיבות הרבה להתייעץ עם עו''ד מומחה בתחום בטרם הגשת התביעה. ייעוץ זה עשוי להעלות את סכום הפיצוי המוענק לנפגע.

  פגיעות עמוד שדרה
  הגורם העיקרי לפגיעות עמוד השדרה הן תאונות דרכים, ופגיעות אלו עשויות לגרום לנכות קשה ובלתי הפיכה. שבר בעמוד השדרה ונזק עצבי לחוט השידרה הן התופעות המוכרות ביותר, והטיפול בנכות מסוג זה הוא הקשה ביותר. פגיעה בחוט השידרה גוררת סיבוכים למערכת הנשימה, השתן העצבים. כמו כן ניתן להבחין בשינויים בחילוף החומרים, בהזעה, במערכת העיכול, ועוד. באופן עקבי, ככל שהפגיעה בעמוד בשדרה גבוה יותר כך ניתן לראות השלכות חמורות יותר בתפקוד.

  הנזק מתבטא בדרגות שונות, שהחמורה שבהן היא קוודרופלגיה – שיתוק של כל ארבעת הגפיים. הנפגע עשוי לסבול גם מפרפלגיה – שיתוק הגפיים התחתונות ובעיות שיתוק נוספות. במקרים סיעודיים קשים, הפיצוי לנפגע עשוי להגיע גם ל-10 מיליון ₪, ואף יותר.

  בתחשיב באים בחשבון פיצויים בגין הפסד כושר השתכרות ותנאים סוציאליים, כאב וסבל, תשלום לסיעוד צמוד, רכב מותאם ומאובזר, דיור מותאם לנכה, טיפולים פארא רפואיים (כגון: טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, טיפול פסיכולוגי וכן הלאה), הוצאות בגין תרופות בדיקות ואשפוזים, הוצאות בגין מיזוג אוויר, צרכי כביסה מיוחדים ועוד.

  פגיעות ראש
  תביעה של נפגע ראש הינה מאתגרת במיוחד וזאת בשל העובדה שמדובר לפעמים בפגיעה שאין לה ביטוי חיצוני ולא נראית לעין. ישנם מקרים בהם הנפגע עלול
  להיראות כאדם מתפקד ועצמאי, על אף היותו מוגבל, ולמעשה קיימת פגיעה עמוקה בתפקודו היום יומי.

  התופעות עשויות להיות קוגנטיביות, או בעיות התנהגותיות קשות. הנפגע אף עלול לסכן את עצמו או את הזולת, והאבסורד שנובע מכך הוא שדווקא עצמאות מסוימת של המטופל תוביל לצורך לטיפולים וליווי צמוד יותר מאש מרותק לכסא גלגלים או אף למיטתו. יש חשיבות יתרה אם כן להוכחת הנזק הנובע מתאונות דרכים.

  משרדנו מתמחה בייצוג נפגעים מפגיעות ראש קשות, נפגעים משותקים כתוצאה מפגיעה בעמוד השידרה וכן מפגיעות רב מערכתיות.

  ייצוג של נפגעים הסובלים מנכות קשה מצריך נסיון רב ומומחיות מיוחדת, למשל קבלת חוות דעת רפואית מהמומחים הטובים ביותר בארץ. כמו כן, יש צורך בהכרה מעמיקה של מנגנון הפגיעה והצרכים הנדרשים לנכה. אנחנו פועלים למען השגת הפיצוי המירבי, שיאפשר לנפגע המשיך הליך שיקום ולחיות את חייו בכבוד.