שאלות נפוצות - אבי לוטן - עורך דין רשלנות רפואית

 • האם וכיצד ניתן לקבל את התיקים הרפואיים שלי כדי לברר האם נפלתי קורבן לרשלנות רפואית>

  לכל מטופל הזכות לעיין ולשכפל את תיקו הרפואי בהתאם לחוק זכויות החולה (1996). ניתן לפנות למחלקות ייעודיות במוסדות הרפואיים האחראים לתיעוד ותיוק הרישומים על פי חוק, אם כי ייתכן שייגבה תשלום בגין בקשה זו. עם זאת, מומלץ כי פניה זו תתבצע ע''י עורך דין מומחה בענייני רשלנות רפואית.

  מהי ההתיישנות במקרי רשלנות רפואית, והחל ממתי היא נספרת?

  פרט לתביעות קטינים (ראה שאלה מספר 2), התביעה מתיישנת לאחר שבע שנים. החוק מגדיר את נקודת הזמן לפיה מתחילה הספירה ברגע שבו ניתן לקשר בין הנזק שנגרם לתובע ובין ההתנהגות הרפואית הרשלנית (כאשר מתגלה טעות באבחון למשל). אף על פי כן, הזמן המקסימלי בין ההתנהגות הרשלנית ובין התביעה לא יעלה על 10 שנים.

  חוויתי טיפול רשלני בעת הלידה. אמנם עבר זמן ניכר מאז, אולם הילוד סובל מנזקים רפואיים.

  כאשר מדובר בנזקים כתוצאה מרשלנות רפואית שנגרמו לקטין ניתן לתבוע עד 7 שנים מהגיע לגיל בגרות (18), דהיינו, עד היותו בן 25.

  לאחר אבחון ראשוני מוטעה בגינו סבלתי כאבים מרים במשך חודש, אובחנתי בשנית והפעם נכונה ע''י רופא אחר.

  התשובה תלוית נסיבות. הגשת תביעה כרוכה בהוצאות לא מבוטלות והשקעה ניכרת של זמן, לכן, במקרים בהם הנזק אינו משמעותי וכן לא בא לידי ביטוי בראיה חיצונית משפטית, ייתכן כי תביעה תהיה לא כלכלית. עם זאת, במקרים של פגיעות חמורות וקבועות התביעה מתמגלת וחשובה להתמודדות הניזוק עם נזקיו.

  איך מוכיחים רשלנות רפואית וקיומו של נזק בבתי המשפט?

  עורך הדין שימונה על ניהול התיק יפנה את הנפגע למומחה רפואי מתאים, אשר יספק חוות דעת רפואית שתוגש לבית המשפט. רצוי גם בשלב זה להיעזר בייעוץ בעורך דין מכיוון שהתובע מתקשה לסווג את הבעיות בצורה הנכונה ולכן עשוי לשגות בבחירת המומחה. כמו כן, עורך הדין מקושר למומחים הטובים בארץ ולאלו המקובלים יותר על ידי בתי המשפט.

  איזה בתי משפט מתעסקים בתביעות רשלנות רפואית?

  בית משפט השלום מוסמך לדון בתביעות של עד שני מליון שקלים וחצי, ותביעות בהם סכום הפיצויים גבוה מכך יידונו בבית המשפט המחוזי.

  מהו משך ההליך של תביעת רשלנות רפואית?

  תלוי מורכבות התביעה, מספר המומחים המעורבים בתיק, כמות התיקים בבית המשפט לו הוגשה התביעה ועוד. על כל מקרה, יש להביא בחשבון טווח של שנתיים לפחות, כשהתיקים המורכבים יותר עשויים להימשך למעלה מעשור.

  האם התביעה מוגשת אישית כנגד הרופא המטפל, או כנד קופת החולים או בית החולים בו נתרחש האירוע?

  לרוב, התביעות מוגשות כנגד קופת החולים\ בית החולים\ מסגרת אחרת בה נתבצע הטיפול.

  כיצד נקבע גובה הפיצוי בתיק?

  חישוב פיצויים הינו תהליך מורכב שמושפע מגורמים רבים (טיפולים רפואיים ופרה- רפואיים יקרים, סיעוד קבוע, דיור מותאם לנכה וכו'). עם זאת, רכיב מרכזי בחישוב פיצויים הוא אובדן כושר ההשתכרות של הנפגע כתוצאה מהאירוע, בהתחשב באחוזי הנכות הרפואית שנקבעו ע''י מומחים.

  נפלתי ברחוב בדרכי הביתה, וסבלתי מכאבים במשך כמה חודשים. האם קיימת עילת תביעה?

  היה והנפילה התרחשה כתוצאה ממחדל של העירייה דוגמת בור או שבר במדרכה, קיימת עילת תביעה בנזיקין. רצוי לצלם את מקום האירוע, לשמור ולתייק מסמכים רפואיים.

  בני נפצע בגן ילדים- האם ניתן לתבוע?

  אם הפציעה היא תוצאה של נפילה ממתקן משחקים לדוגמא, ניתן לתבוע פיצויים בהתאם לפוליסה לתאונות אישיות של ילדים. עם זאת, אם הייתה התרשלות מצד הגננות או אחראי אחר, רצוי להגיש תביעה כנגד הבעלים של הגן.

  כיצד תובעים בשם אדם שנפטר עקב רשלנות רפואית?

  העיזבון, כלומר, יורשי המנוח על פי צוואה או חוק, הם שרשאים להגיש תביעה בשם המנוח.

  חתמתי על טופס הסכמה לביצוע ניתוח או הליך רפואי אחר, אולם נגרם לי נזק במהלכו.

  החתימה לא פוטרת רופא מלנהוג בזהירות כלפי המטופל. אם נפל פגם בטיפולו של הרופא, אין הוא חסין מתביעה בגין רשלנות רפואית ולטופס אין למעשה משמעות משפטית.

  האם אני זכאי לפיצוי אם נפגעתי בתאונת דרכים שהייתה באשמתי?

  חד משמעית כן- חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים שחוקק ב1975 הביא למהפכה בהסדרת הפיצויים כתוצאה מתאונת דרכים ולפיו כל נהג זכאי לפיצוי בגין נזק גוף ואין נפקות לשאלת מידת אשמתו במאורע. זאת ועוד, החוק תקף גם במקרים של תאונה כתוצאה של נהיגה עצמאית.

  האם תאונת דרכים מתרחשת רק כאשר הרכב נוסע?

  החוק הרחיב את הגדרתו למונח תאונת דרכים ולכן התשובה היא שלילית. כניסה או ירידה מרכב וביצוע תיקון דרך נכללות באופן מפורש בהגדרת תאונת דרכים בחוק. עם זאת, קיימים מצבי קצה והפסיקה בנושא מורכבת, שנויה במחלוקת ותלוית נסיבות. במידה וכלי הרכב מעורב בתאונת בצורה עקיפה, מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום.

  את מי עליי לתבוע כדי לקבל פיצוי כתוצאה מתאונת דרכים?

  המבטחת של הנפגע היא זו שאמורה לפצות את הנפגע (במקרים המתאימים כמובן). במידה ונהגים נוספים נפגעו כתוצאה מהתאונה- עליהם לתבוע את חברת הביטוח המבטחת את רכבם (כל נהג והמבטחת שלו). בידי הולכי רגל אפשרות לתבוע את שתי חברות הביטוח המעורבות.

  נציג מחברת הביטוח הציע לי פיצוי, האם עליי להיוועץ בעורך דין בכל זאת?

  אנו ממליצים בחום שתעשו כן, משום שחברות הביטוח משתמשות במשפטנים ממולחים ומתמצאים בתחום, שעושים את מירב מאמציהם להקטין את סכום הפיצויים המגיע לנפגע ולסגור את התיק. פציעות זניחות עשויות להוביל לנזקים משמעותיים ועורך דין מנוסה יכול להגביר את סיכויי התביעה באופן משמעותי ואת סכום הפיצויים הנפסק לנפגע.

  אני חש כאבים כתוצאה מתאונת דרכים. האם יש צורך לגשת למיון?

  אם יש ספק אין ספק- ישנן פגיעות שאינן נראות לעין או נראות על פניהם קלות וללא ייעוצו של רופא לא תוכל לזהותם. קל וחומר, עלות הבדיקה תכוסה ע''י חברת הביטוח וכל שעליך לעשות הוא להציג בפניהם העתק מאישור המשטרה על התאונה.

  האם יש לדווח על התאונה לגורם מורשה?

  בראשית יש כאמור לעבור בדיקה רפואית ולאחריה יש לגשת לענף התנועה במשטרת ישראל ולדווח על התאונה והפגיעה. משטרת ישראל תוציא "טופס מידע על נתוני תיק כללי- תאונה", שהוא משמעותי לצורך הגשת התביעה לחברת הביטוח. יש לוודא, שנרשמת כנפגע בטופס וששאר הפרטים המופיעים נכונים, אחרת חברת הביטוח תוכל לטעון, כי המסמך חסר והפיצוי עשוי להימנע ממך.

  איזה מסמכים עליי להציג בפני עורך הדין?

  אישור משטרה, תעודת ביטוח חובה, רשיון נהיגה, מסמכים רפואיים, קבלות, תלושי שכר של עד חצי שנה עובר לתאונה ותלושי שכר שהוצאו לאחר התאונה (אם יש), מסמכים מרואה חשבון כאשר מדובר בעצמאי. ניתן לצרף כל מסמך אחר שעשוי להיות רלוונטי.

  נפגעתי כהולך רגל בתאונת דרכים- מי יפצה אותי?

  הולך רגל שנפגע זכאי לפיצויי מהמבטחת של נהג הרכב הפוגע. בתאונות פגע וברח בהם לא ניתן לאתר את הפוגע- הולך הרגל יהיה זכאי לפיצויים מהקרן לנפגעי תאונות הדרכים (קרנית), שהוקמה על ידי הממשלה במיוחד למטרה זו.

  האם ניתן להיפרע בפיצויים ממקורות נוספים פרט למבטחת של הנהג?

  חלק הארי של מקרי תאונות הדרכים מותיר פגיעות קלות שלא ניתן להגדירן בנזק קבוע\ נכות ולכן אלו נסגרות באופן מהיר מול חברות הביטוח וללא תיווך עורך דין. אולם, עורך דין מקצועי עשוי לייעץ נכונה האם יש צורך בתביעה בבית המשפט (במקרים סבוכים יותר) או לאו. זאת ועוד, אף תביעות שהוגשו לבתי המשפט מסתיימות לעיתים רבות בהסכם פשרה.

  האם אני זכאי לפיצי במידה ותאונת הדרכים אירעה במהלך עבודתי?

  חיובי- עליך לפנות לביטו לאומי במקרה דנן, על מנת לקבל את מלוא ההטבות המגיעות לנפגע תאונת עבודה, כהגדרתו בחוק. חברת הביטוח תקזז במקרה זה את סכום התקבולים מביטוח לאומי. התייעץ עם עורך דין למידע נוסף.